Published:

44 comments

Wednesday June 9th will see the first ever elections for chairmen of the various Commons Select Committees. Paul Goodman has already posted here about the importance of who chairs Select Committees.

A Conservative will chair twelve of these committees, although all 650 MPs will be eligible to take part in the secret ballot conducted under the Alternative Vote system (ie ranking your first, second etc preferences with votes transferring from the least popular candidates until one has more than 50% of the vote).

Below are those twelve committees and the latest information we have as to the contenders (updated on Tuesday 8th June with the candidates for the Labour and Lib Dem chairmanships). Those in bold have officially submitted their nomination; the others named below are being mooted as likely contenders based on ConHome sources and media reports.

The lists will be updated as more information emerges, so if you have any further information about likely candidates, please email me.

Bear in mind that nominations do not close until Tuesday June 8th, so potential contenders may drop out and others may yet enter the races.

Check back here over the coming days for updated information on the contenders for each race.

Conservative chairmanships

Culture, Olympics, Media and Sport

  • John Whittingdale

Defence

  • James Arbuthnot
  • Douglas Carswell
  • Julian Lewis
  • Patrick Mercer

Education

  • Rob Wilson
  • Lee Scott
  • Graham Stuart
  • Andrew Turner

Energy and Climate Change

  • Philip Hollobone
  • Tim Yeo

Environment, Food and Rural Affairs

  • James Gray
  • Stewart Jackson
  • Anne McIntosh
  • Neil Parish

Foreign Affairs

  • John Baron
  • Sir John Stanley
  • Richard Ottaway

Health

  • Sir Paul Beresford
  • Peter Bone
  • Stephen Dorrell
  • Nadine Dorries

Northern Ireland

  • Laurence Robertson

Treasury

  • Michael Fallon
  • Andrew Tyrie

Welsh Affairs

  • David Davies

Public Administration

  • Bernard Jenkin
  • Chris Chope
  • Ian Liddell-Grainger

Procedure

  • Greg Knight

Labour chairmanships

Business, Innovation and Skills

  • Adrian Bailey
  • Geraint Davies
  • Barry Sheerman

Communities and Local Government

  • Clive Betts
  • Nick Raynsford

Environmental Audit

  • Barry Gardiner
  • Joan Walley

Home Affairs

  • Alun Michael
  • Keith Vaz

Political and Constitutional Reform

  • Graham Allen
  • Hywel Francis

Public Accounts

  • Hugh Bayley
  • Brian Donohoe
  • Margaret Hodge
  • Michael Meacher
  • Iain Wright

Science and Technology

  • Andrew Miller
  • Graham Stringer

Scottish Affairs

  • Ian Davidson

Transport

  • Louise Ellman

Work and Pensions

  • Anne Begg
  • Karen Buck

Liberal Democrat chairmanships

International Development

  • Malcolm Bruce

Justice

  • Sir Alan Beith

Jonathan Isaby

44 comments for: Full list of the Conservative races for Select Committee chairmanships

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.